Kompania Piwowarska
Kontakt

Kompania Piwowarska S.A.
ul. Szwajcarska 11
61-285 Poznań
infolinia: 801 133 133
biuro.prasowe@kp.sabmiller.com

 

 

Poleć znajomemu
Alkohol prawdy i mity
DLACZEGO PIJEMY?

Bo piją inni, jesteśmy na imprezie i widzimy, że inni dobrze się po alkoholu bawią. Pijemy, bo po prostu lubimy smak piwa, albo mamy ochotę na alkohol po dużym wysiłku fizycznym, czy intelektualnym. Czasem pijemy, żeby zapomnieć o stresach i oderwać się od niewesołych myśli. Uważa się, że rozładowywanie stresów i trudnych emocji przy pomocy picia alkoholu może sprzyjać uzależnieniu.

 • O co warto zapytac zanim wypijesz?
  • Czy alkohol dodaje sił?
   Nie! Alkohol może wprawić w euforię, ale nie dodaje sił.

   Czy alkohol rozgrzewa?
   Nie, choć wiele osób tak uważa. W istocie jest dokładnie odwrotnie. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, dając odczucie ciepła na powierzchni skóry, a ogólna temperatura ciała spada.

   Czy rozcieńczenie drinka wodą zmniejsza działanie alkoholu?
   Nie. Ilość alkoholu w drinku się nie zmieni, zmieni się jedynie jego smak.

   Czy bardziej upijamy się wódką i winem, niż piwem?
   Nie ma różnicy: znaczenie ma jedynie zawartość czystego alkoholu.

   Czy kobiety mogą bezpiecznie wypić tyle samo alkoholu, co mężczyźni?
   Nie. Alkohol działa na nie silniej. W organizmie kobiety o takiej samej masie, co mężczyzna, po wypiciu tej samej ilości alkoholu pojawi się większe stężenie alkoholu, bo w jej ciele jest mniej wody i więcej tłuszczu.

   Czy osoby mające tzw. „mocną głowę” mogą sobie pozwolić na „bezkarne” wypicie większej ilości alkoholu?
   To jeden z najbardziej powszechnych mitów dotyczących alkoholu. Osoby o tzw. „mocnej głowie” szybciej uzależniają się od alkoholu, bo wypijają go zazwyczaj więcej niż inni. Jeśli osoby pijące bez umiaru stwierdzą, że mają „mocniejszą głowę” niż przedtem, może to być sygnałem, że zmieniła się tolerancja organizmu, a więc sygnałem zagrożenia uzależnieniem.

   Czy wypicie kawy pomaga wytrzeźwieć?
   Nie. Kawa (podobnie jak zimny prysznic) jedynie „stawia na nogi”, natomiast organizm nadal potrzebuje tyle samo czasu na spalenie skonsumowanego alkoholu, ile przed jej wypiciem.

   Czy alkohol ułatwia trawienie?
   Nie. Alkohol utrudnia wchłanianie pokarmów, zaburza pracę układu pokarmowego, powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki i wątroby niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu trawienia.

   (na podstawie materiałów Komendy Głównej Policji)
 • Na co korzystnie wpływa umiarkowane picie piwa?
  • układ krwionośny
   przewód pokarmowy i moczowy
   niektóre schorzenia skóry zapobiega zmianom miażdżycowym
   sprzyja korzystnemu metabolizmowi cholesterolu
   zapobiega kamicy żółciowej
   działa uspokajająco, zmniejsza pobudliwość
   gasi pragnienie
 • Piwne ciekawostki


  • Jeden z Francuzów, przelewając na papier swoje uczucia, napisał słowo piwo 100 tysięcy razy. Zajęło mu to półtora roku.

   Najdłuższa lada barowa znajduje się w Beer Barrel Saloon w Put-im-Bay w South Bass w Ohio. Ma długość 123,7 metra, bar wyposażony jest w 56 kranów z piwem.

   Najmocniejsze piwo na świecie zawiera 23 procent alkoholu. To Piwo „Baz Super Brew” warzone przez Barrie Parish w browarze w miejscowości Somerby (Wielka Brytania).

   Piwo jest jedynym napojem, który może poszczycić się piękną, gęstą koroną z piany, utrzymującą się nawet przez 5 minut. To zasługa rozpuszczonego w piwie, naturalnego dwutlenku węgla i protein zawartych w słodzie jęczmiennym. Piwa jasne mają białą pianę, zaś portery i ciemne piwa - kremową. Im piana drobniejsza, tym piwo szlachetniejsze.
 • Łyk historii
  • Sumeryjski „Hymn do Nikasi” (bogini piwa) zawiera przepis na produkcję tego „boskiego napoju”. Wyrabiano go ze sfermentowanego w wodzie chleba i prawdopodobnie smakował podobnie do współczesnego kwasu chlebowego.
   W skandynawskiej legendzie o Wahali polegli w boju bohaterowie stali się nieśmiertelni dzięki wypiciu piwa uwarzonego przez Walkirie.

   Babilończycy umieli produkować 20 gatunków piwa, eksportowali je także do Egiptu. Przepisy dotyczące piwa zawarł w swoim znanym zbiorze praw król Hammurabi. W zależności od statusu przyznawały one jego poddanym od 2 do 5 litrów napoju dziennie.

   Od najdawniejszych czasów wyrobem piwa zajmowały się kobiety. Mężczyźni polowali i walczyli, ale żadne męskie zebranie nie mogło odbyć się bez piwa. W chrześcijańskiej Europie warzenie tego napoju przestano uważać za zajęcie odpowiednie dla zamężnych kobiet – żona Marcina Lutra została zobowiązana po ślubie do porzucenia zawodu piwowarki.

   W Chinach, w których cztery tysiące lat temu znano piwo (przeznaczano je głównie na ofiary składane przodkom), wszelkie nadużycia i objawy nietrzeźwości karano bardzo surowo.

   Dla Egipcjan piwo miało tak duże znaczenie, że stworzyli specjalny hieroglif na jego oznaczenie.

   Opieka świętych nigdy nie zawadzi, a może pomóc. A Irlandii piwowarzy patronem obrali np. św. Colombana, w Austrii – św. Floriana, w Monachium – św. Bonifacego. Piwnymi cudami wsławiło się dwóch świętych Arnoldów: jeden z nich napełnił kielichy wiernych zgromadzonych na jego pogrzebie. Drugi nakazał pić piwo zamiast wody podczas zarazy, czym uratował życie mieszkańcom swego miasta.
 • Groźne, bo fałszywe mity
  • Napiję się kawy – prędzej wytrzeźwieję - NIEPRAWDA!
   Zaczerpnę świeżego powietrza – łatwiej wytrzeźwieję - NIEPRAWDA!
   Nie mam daleko do domu – pojadę samochodem - NIEPRAWDA!
   Pojadę wolno i ostrożnie – na pewno nic złego się nie zdarzy - NIEPRAWDA!
   Zjem miętusa – policjant nie wyczuje alkoholu - NIEPRAWDA!
   Pijąc, sporo jadłem – a więc nie jestem pijany - NIEPRAWDA!
   Piłem tylko piwo – na pewno nie mam 0,2 promila alkoholu we krwi - NIEPRAWDA!
   Jestem potężnym mężczyzną – mogę wypić o wiele więcej od innych - NIEPRAWDA!
Copyrights © 2008 Kompania Piwowarska SA.